Oil Mold Controller Type XH100-200
Temperature regulator
“ High power devices. ”
Ask for a quote
Receive Documentation Contact the supplier
5 models offer heating powers of 100, 126, 150, 180, 200 kW.
Control is assured by a self-tuning controller with microprocessor.
Applications :
These temperature controllers are intended for high temperature applications requiring a heating power of up to 200 kW (large-sized moulds, double-jacketed tanks, heating tables, relatively fast temperature rise, control of process fluids for chemical, petrochemical, pharmaceutical industries, etc.) and particular monitoring of the temperature conditions.
Maximum Temperature : 300°C or 350°C optional Heating Capacity : 108 or 216 kW. Cooling Technology : On request Pump type : Magnetic coupling Maximum Throughput : 1250 l/min Maximum Pressure : 2.8 bars Voltage : 400V - 3Ph. + E - 50Hz Control and regulation : Microprocessor, self-tuning Filling : Manual, volume 160 or 275 L Cooling power : On request, following Process